Když jsme s Airsoftem začínali, kolimátory ještě moc nefrčely a my si bohatě vystačili se základními mířidly. Trefit s nimi ale něco je docela oříšek, přesto znám hráče, kteří stále hrají bez jakékoliv pomocné optiky.
Tak proč si teda pořídit kolimátor?
Z jednoho prostého důvodu. Je to jeden z nejlepších doplňků, díky kterému můžeš přesně a rychle zamířit bez větších problémů. Říká se, že u člověka neznalého střelby se rychlost a přesnost zaměření a šance zasáhnout cíl zvyšuje až o několikanásobek. Pokud už nějakou dobu střílíš, pocítíš zlepšení minimálně o 30%.
kolimátory dělíme na
- neprůhledové
- průhledové s otevřenou konstrukcí
- průhledové s uzavřenou konstrukcí
- bez přiblížení
- s přiblížením
Neprůhledové
Byly jedny z prvních kolimátorů, které nahradily mechanická základní mířidla zbraně. Úplně první byl Armson OEG, který byl uveden v roce 1981, tedy přesně před 40 lety. Neprůhledové jsou pro to, že při pohledu pouze jedním okem je vidět jen tečka, ale cíl ne. Při pohledu druhým okem zase pouze cíl, ale bez tečky, což demonstruje obrázek níže. Jejich nespornou výhodou je jednoduchá konstrukce a cena, ale v praxi mají dnes minimální využití.

Průhledové s otevřenou konstrukcí
Dnes téměř veškeré kolimátory, které najdeš, jsou průhledové. Fungují na principu odražení zformovaného paprsku ze zdroje světla na zrcátko zpět do oka střelce. Díky tomuto formování se můžeš do konstrukce kolimátoru dívat pod více úhly a tečka bude vždy dopadat na stejné místo, a tedy je možné zaměřit cíl mnohem rychleji, než přes základní mechanická mířidla.

Průhledové s uzavřenou konstrukcí
- bez přiblížení
Využívají stejného principu, jako průhledové s otevřenou konstrukcí, jen mají v soustavě navíc ještě jedno sklíčko, které slouží jako ochrana před vniknutím vody a prachu do vnitřního systému. Jejich výhodou je menší šance, že slunce bude dopadat na hlavní sklo a vytvoří odraz, který Ti znemožní vidět čistě. Nevýhodou mohou být zase naopak horší pozorovací úhly v uzavřeném tubusu.
Do této kategorie spadají i kolimátory na principu hologramu, kde je použita složitější soustava čoček, kdy světlo nedopadá na přední sklíčko, a tedy i při jeho zničení ho lze stále provizorně používat. Cena za tento systém je podstatně vyšší a váha těchto kolimátorů je na zbrani už citelně znát

- s přiblížením
Opět využívají stejného odrazu světla do oka střelce, ale za přidání dalších optických členů. Díky tomu můžeš střílet s větší přesností i na delší vzdálenost. Nejčastější varianty přiblížení jsou 1.5x, 2x, 3x a 4x. Typickým a nejpoužívanějším zástupcem je ACOG (Advanced Combat Optical Gunsight)

Každému vyhovuje jiný systém a jiná konstrukce. Ač se zdá, že se z principu liší majoritním způsobem, tak Ti na airsoft poslouží perfektně jakýkoliv z nich a jejich volba bude záviset čistě na tvém pocitu.
Nejlepším způsobem, jak vybrat kolimátor, je půjčit si nějaký od kamaráda, poradit se na prodejně a požádat prodejce o jeho vyzkoušení a v krajním případě si nějaký koupit přes internet, a když Ti nebude vyhovovat, máš 14 dní na jeho vrácení (dávej pozor, nesmí být nijak poškozený).
Pokud ještě nemáš zbraň a nevíš, jakou zvolit, přečti si mou knihu zdarma, kde se podrobně věnuji tomu, kterou zbraň si jako začátečník vybrat, ušetřit energii, čas a peníze a nešlápnout vedle.